Kolmården Vertical 2021

Tack för alla ni som kom och sprang !!

Robbin Kantarp visar att formen är god och vann på nytt banrekord 25.07. Tvåa var Henrik Pilvinge och Trea Crelle Ekstrand.

På damsidan var det desto hårdare där vann Johanna Engström på 31.27 och strax därefter Marie Arnesson Galler 31.54 och trea var Jenny Lindberg  33.54.

Tävlingen var öppen att springa under två dagar för att följa de rådande restriktionerna. Första dagen bjöd på härligt vårväder där ett flertal sprang i shorts och linne. Dagen därpå bjöd på snöblandat regn och uppe på höjderna låg det kvar några centimer snö.

Vi hoppas att alla njöt av banan och höjdmetrarna och verkligen bra kämpat !

Utlottade priser som är presentkort a 500 kr på maxpuls.se går till

Anneli Nordenvall    &

Anton Jansson Nynäs IK

Mvh

Kolmården Trailgänget

Damer

1 Johanna Engström OK Hällen 31:27:00
2 Marie Arnesson Galler IK Dran 31:54:00
3 Jenny Lindberg Vandraringen Västerås 33:54:00
4 Anneli Nordenvall 34:31:00
5 Jennie Bjerner Tjalve 37:21:00
6 Ingrid Bäckström 38:20:00
7 Emma Kantarp Ärla IF 42:02:00
8 Sofie Lindén 42:52:00
9 Anneli Gillberg Nyköping 43:47:00
10 Anna Gustafsson 43:58:00
11 Josefine Krantz 46:41:00
12 Maléne Frisk Claesson Team Nordic Trail 51:12:00
13 Malin Ekstrand 52:05:00
14 Malin Pilvinge 56:44:00
15 Ildiko Garas 57:48:00
16 Elin Boström Holm 59:36:00
17 Katarina Bergkvist 59:46:00
18 Yvonne Kemi 59:46:00

Herrar

1 Robbin Kantarp FAIK 25:07:00
2 Henrik Pilvinge OK Kolmården 27:37:00
3 Crelle Ekstrand Crelle Photography AB 30:12:00
4 Erik Olsson IK NocOut.se 30:45:00
5 Magnus Jonsson OK Hällen 31:27:00
6 Håkan Persson 32:30:00
7 Johan Strömqvist SMHI IF 33:07:00
8 Christian Kark 34:49:00
9 Christoph Schnaithmann SON-Runners 35:16:00
10 Oskar Engberg Kolmården Adventures 35:29:00
11 Johan Tingström 35:36:00
12 Martin Roos 36:20:00
13 Florian Erpelding SON-Runners 37:53:00
14 Cristoffer Wittskog SMHI IF 38:21:00
15 Daniel Sandström 38:16:00
16 Eric Claesson 38:26:00
17 Peter Hjelmqvist fancypantslackro 38:27:00
18 Jonas Nilsson 38:47:00
19 Pontus forsberg Team vindaloo 40:12:00
20 Erik Boström Linköping 40:30:00
21 Ted Sandqvist Sundbyberg 41:36:00
22 Mattias Lövgren Linköpings Skidklubb 41:40:00
23 José Félix 41:46:00
24 Stefan Holm IK Akele 42:00:00
25 Christian Krantz 43:18:00
26 Anton Jansson Nynäs IK 43:34:00
27 Tomas Jansson Nynäs IK 43:46:00
28 Mattias Ekeroth 49:47:00
29 Andreas Tunemar 50:20:00
30 Tamas Varga 55:45:00